niedziela, 9 marca 2008

Samael & Lilith

Samael (Samaël, Samiel, Satan, Satanael, Samuel), to anioł śmierci, oskarżyciel, uwodziciel, duch zniszczenia.Wiedza o tym aniele jest zaczerpnięta z literatury talmudycznej, jak i późniejszej literatury kabalistycznej i religijnej. W Księdze Henocha Samael to prawdziwa lub anielska nazwa Szatana. Samael nie może być identyfikowany jednoznacznie z Szatanem, ponieważ niektóre tłumaczenia Księgi Henocha nazywają Szatana anielskim imieniem Satanail. Etymologia słowa „Samael” to „Jad Boga” - utożsamiana jest z aniołem śmierci, ale może też pochodzić od syryjskiego boga Szemal.
W tradycji
żydowskiej Samael to anioł śmierci, zarządzający „Siódmym Niebem”, jeden z siedmiu wysłanników Boga na świecie, któremu służy dwa miliony aniołów, on to kusił Ewę w raju jako wąż (ponoć uwiódł ją potem i spłodził Kaina), on też zatrzymał rękę Abrahama, kiedy ten chciał poświęcić życie swego syna. W żydowskich Świętych Księgach Kabały, Samael, określany jest jako surowość Boga i jest uznawany za piątego archanioła świata. Jest uosobieniem gniewu i kojarzony jest z prostytucją.
W tradycji
chrześcijańskiej Samael to upadły anioł, wypędzony z nieba za sprzeciwienie się Bogu, należący do pierwszego kręgu zwanego serafy (Serafini).
W Książce
Jakuba Ćwieka pt. Kłamca 2. Bóg Marnotrawny, Samael występuję jako Dwunastoskrzydły anioł o przydomku "trucizna Pana". Dysponował dużą mocą i był piękniejszy od pozostałych archaniołów. Owładnięty manią zniszczenia starego porządku i stworzenia własnej Korony Stworzenia, zginął z ręki Michała, Wodza zastępów.
W powieści
Mai Lidii Kossakowskiej "Siewca Wiatru" Samael jest wygnanym z piekła demonem, ojcem Asmodeusza, będącym na Ziemi seryjnym mordercą i gwałcicielem. Nie podlega władzy Lucyfera, pana Głębi.


Lilith -
mezopotamski demon porywający dzieci. Postać ta bywa nazywana pierwszą żoną biblijnego Adama. Być może Lilith ma związek z Inanną, sumeryjską boginią wojny i przyjemności seksualnej.Lilith w mitologii [edytuj]
Istnieje wiele odmian
mitu o Lilith: Hieronim łączył ją z grecką Lamią - libijską królową związaną z Zeusem. Gdy Zeus porzucił Lamię, Hera porwała jej dzieci, co z kolei było powodem porywania obcych dzieci przez Lamię.
Jej pierwotne
sumeryjskie imię brzmiało "Lilitu", a tłumaczenie z hebrajskiego, "לילית" brzmi "Lilith", "Lillith" lub "Lilit". Jej imię po hebrajsku brzmi Lilit (dosłownie).

Lilith w Biblii i innych starożytnych źródłach.Imię Lillith występuje w Starym Testamencie: Księga Izajasza 34,14:
Zdziczałe psy spotkają się z hienami
i kozły będą się przyzywać wzajemnie;
co więcej, tam Lilit przycupnie
i znajdzie sobie zacisze na spoczynek.

Co ciekawe,
Wulgata wstawia tutaj w miejsce "Lilith" słowo "Lamia". Warto dodać że może tu być imię to użyte w sensie przenośnym jako bodajże upiora zamieszkującego ruiny.
Niektórzy też interpretują ustęp
Księgi Rodzaju 1,27 – "I stworzył Bóg człowieka na wyobrażenie swoje: na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i białogłowę stworzył je" – jako że Ewa została dopiero stworzona z żebra Adama, miał on żonę przed Ewą i to mogłaby być Lilith. Aczkolwiek, ta rozbieżność wyjaśniana jest często niedbałym połączeniem dwóch biblijnych opisów kosmogonicznych: Rdz 1,26 i 2,27.
Imię Lilith występuje również w
Rękopisach z Qumran - w ustępach opartych na Księdze Izajasza oraz w różnych miejscach Talmudu i Zoharu.


Lilith jako pierwsza żona Adama. Pierwszy jasny opis Lilith jako żony Adama zawiera anonimowe dzieło średniowieczne Alfabet Ben-Sira. Według tekstu została stworzona mniej więcej w tym samym czasie, co Adam - lecz nie z żebra. Nie zgodziła się ze służalczą rolą (prawdopodobnie podczas stosunku płciowego) i porzuciła męża. Opuściwszy Raj, urodziła Liliny (Dżiny w wersji islamskiej) poczęte z Adamem, które również porywały dzieci. Adam błagał Boga o przyprowadzenie Lilith z powrotem. Zostały za nią wysłane trzy anioły: Senoy, Sansenoy i Semangelof. Zagroziły one zabijaniem setnej części dzieci Lilith każdego dnia, póki ta nie powróci do Raju. Lilith w odpowiedzi obiecała, że będzie składać ofiary z potomków Adama i Ewy (będą jedynie ocaleni ci, który noszą amulet z imionami trzech wspomnianych aniołów). Do Raju nigdy nie powróciła.
Historia biblijnej Lilith jest podobna do mezopotamskiego
mitu, w którym demon zabijał dzieci. Noszenie amuletów z imionami trzech aniołów stało się powszechnym zwyczajem chronienia dzieci w średniowiecznej tradycji żydowskiej.
Legenda ta została omyłkowo dodana do anglojęzycznej księgi
rabinicznej - autor uznawał każde starożytne dzieło czytane w społeczności żydowskiej jako pracę rabiniczną. Jakkolwiek - pomimo powszechnego przekonania - Alfabet Ben-Sira nie jest źródłem religijnym. Jest raczej zbiorem satyrycznych (wręcz perwersyjnych) opowiadań o postaciach Biblii i Talmudu. Współcześni historycy nie są pewni co do pierwotnego zamiaru dzieła, jednak mogło ono być po prostu zbiorem historii antychrześcijańskich albo satyrą na judaizm.

Komentarze (3):

Anonymous Anonimowy pisze...

ZAJEBISTy PSEUDONIM! Poprostu powala!

1 października 2009 21:19  
Anonymous Anonimowy pisze...

zgadzam się z tym, że w życiu nie ma przypadków. Wszystko ma swój czas i miejsce.Sam tego doświadczyłem i doświadczam. Zapraszam na fb 72 anioły i demony.

2 stycznia 2013 16:11  
Blogger beznamietny99 pisze...

Bardzo podoba mi się twój "artykuł" o ile mogę tak to nazwać. Było by mi miło gdybyś o ile siedzisz w tym głębiej(mam namyśli ogólnie okultyzm) mogła objaśnić mi kilka nie zrozumiałych mi rzeczy. Satanizmem zaczęłam interesować się całkiem niedawno i moja widza jest całkiem uboga. Więc jeszcze raz proszę o więcej takich artykułów może coś w stronę czym to tak naprawdę jest, jakie są główne symbole skąd to się wzięło? Moja prośba może być z lekka całkiem dziwna/trudna, ale proszę o choćby jakikolwiek kontakt w celu choćby wymienieniem się poglądami na ten temat :) Pozdrawiam serdecznie.

27 maja 2014 18:54  

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna